خبر شماره: 529 | تاریخ انتشار: چهارشنبه 1397/10/12 - ۱۲:۱۴ | بازدید 2221 | نویسنده : مریم کلانتری

استخدام ماما

یکی از عمده ترین مشکلات جامعه امروز فارغ التحصیلان رشته مامایی، استخدام ماما ست. کاریابی ماماها و استخدام ماما، در مشاغل دولتی یکی از دغدغه های اصلی آنها می باشد. به طوری که طبق آمار از 45 هزار مامای عضو سازمان نظام پزشکی که دارای شماره نظام هستند ، حدود 17 هزار نفر در مراکز آموزشی ، پژوهشی و بهداشتی بیمارستانها، زایشگاهها، درمانگاهها و طرح پزشک خانواده مشغول به فعالیت هستند و بیش از 28 هزار مامای بیکار داریم اما در آمار رسمی گفته می شود تعداد ماماهای بیکار کشور 15 هزار نفر است .  تعداد کمی از ماماها هم در مراکز خصوصی مانند کلینیک های پزشکی زنان، بیمارستان های زنان، مراکز سونوگرافی و یا مطب شخصی خود (یک ماما مجوز تاسیس مطب دارد) مشغول به کار هستند.

در سایر کشورهای اروپایی و امریکایی و آسیایی به ازای هر هزار تولد 40 تا 50 استخدام ماما صورت می گیرد در حالیکه  در ایران به ازای هر هزار تولد فقط تعداد 12 استخدام ماما انجام شده است!
باید این را درک کرد که همه کارها وظیفه دولت نیست، باید خودمان برای کاریابی ماماها دست به کار شویم و برای کاریابی ماما ها و رسیدگی به نیاز مردم آستین بالا زنیم باید، مردم را بر اساس نیازهایی که دارند و ظرفیتی که کشور دارد آگاه کنیم. باید مردم به توانایی های ماماها اشراف پیدا کنند و بدانند بسیاری از خدمات مورد نیازشان با صرف هزینه و وقت کمتر توسط ماماها مرتفع می شوند. سایت یک ماما قصد دارد تا در همین مشکل دست به کار شود و برای استخدام ماما ها حتی به صورت پاره وقت و یا تمام وقت اقداماتی کند تا هم مادران و باردارها هزینه های کمتری را تقبل کنند و هم ماما ها بتوانند با دانش و آگاهی های ارزنده خود به داد این افراد برسند .هر چند این فرمت کاریابی ماما در ابتدا به صورت موقت به نظر می رسد ولی با تعداد زیاد درخواست ماما به نتایج ارزنده ای خواهیم رسید. در اینجا باید به چند موضوع بپردازیم تا نقش ماما و تواناییهای یک ماما مشخص شود.

دانشجوهای مامایی چه دانش هایی می آموزند
در ابتدا باید به این برسیم که دانشجوی مامایی چه دانش هایی را می آموزد تا بفمیم با این دانش های پزشکی در جهت استخدام ماما به کدام سمت باید ذهن را بچرخانیم .

 دانشجوی مامایی در موردآناتومی بدن یک خانم و مخصوصا اجزای تولید مثل، بیماریهای زنان و زایمان واحدهای زیادی را می گذراند

بعضی از واحد های گذرانده شده توسط دانشجویان مامایی :

* فیزیولوژی

* جنین شناسی

* اصول تغذیه مادر و کودک

* بارداری و زایمان

* رادیولوژی، سونولوژی و الکترولوژی در مامایی و زنان

* بیماریهای زنان و ناباروری

* اختلالات عملکرد جنسی

* فیزیولوژی و بیماری های داخلی

* بیماریهای داخلی

* ژنتیک

دانشجویان مامایی بیش از یک سال از تحصیل خود را به صورت کارآموزی در بیمارستانها و زایشگاهها گذرانده است و به طور کلی  مشاوره‌ قبل‌، بعد و هنگام‌ ازدواج‌، آموزش‌ و نحوه‌ تنظیم‌ خانواده‌، مراقبت‌های دوران‌ بارداری‌، زایمان‌ و مراقبت‌ بهداشتی‌ مادر و کودک‌ و آموزش‌ به‌ دختران‌ در زمینه‌ بهداشت‌ دوران‌ بلوغ‌ و بعد از آن‌ در حیطه توانایی ها و وظایف اوست.

تفاوت پزشک زنان و ماما
*متخصص زنان و زایمان  و ماماها هر دو متخصص آموزش دیده هستند که به زنان باردار کمک می کند. اما تفاوت در روش آموزش و رویکرد آنها نسبت به مراقبتهای  بارداری تا زمان زایمان بستگی است. 

* به طور کلی یک ماما می تواند کلیه خدمات مورد نیاز یک مادر از قبل از اقدام به بارداری تا پس از زایمان را در بارداری های معمول انجام دهد و در صورت ایجاد شرایط پرخطر مادر توسط ماما به پزشک زنان ارجاع داده می شود.

باور های غلط درباره استخدام و حتی استخدام ماما
هر روزه در مقوله استخدام شاهد اتفاقات و دیدگاههای جدید هستیم . یک روز پس از مدتی با تفکری عمیق متوجه شدیم که عکاسی پرسنلی با یک دستگاه انجام میشود، با حدود 10 هزار تومان . وقتی به  مرکز پلیس +10 مراجعه کردیم دیدیم  یک عکس در چند ثانیه گرفته شد و هیچ شخصی هم پشت دستگاه نیست.  اسکناس را در دستگاه می فرستیم و خودمان دکمه ای میزنیم و عکس گرفته میشود، نقش عکاس به عنوان یک مغازه دار که عکس پرسنلی می گیرد کم رنگ شد.
روز دیگری می بینیم آژانسهای تاکسی تلفنی دیگر در محل جمع شده اند و جای خود را به مثلا خدمات تولد کودکان داده اند . شغلی جدید ایجاد شده و شغل دیگر با تکنولوژی آنلاین جایگزین تاکسی تلفنی شده است، نقش استخدام عکاس و استخدام راننده حتی در اداره های بزرگ حذف شده است، و مشاغل جایگزین گردیده است.در چند سال آینده قطعا دیگر قرار نیست دولت استخدام کند و به خاطر بیکاری در اداره ها حقوق بدهد. آری استخدام ماما هم شامل همین تغییر و تحولات قرار گرفته است . پزشکان زنان در عرصه خدمات و مراقبتهای بارداری و زایمان نقش خود را درشت و شاخص تر پیش برده اند و از ماماها سبقت گرفته اند. وقت آن است که جامعه مامایی با تکیه بر تواناییهای خود و عدم تکیه به دولت و با آگاه سازی و روشن شدن تواناییهای ماماها برای عموم مردم ، به آنها ارائه خدمات نماید.  یک ماما  نمی تواند  در خانه بماند تا شاید یک اداره و یا یک کلینیک او را استخدام  کند،برای مثال ماما ها در مراکز یوگای بارداری اطلاعات خود را به شغل تبدیل کرده اند تا کسب روزی کنند .

برای استخدام ماما باید چاره های جدیدی اندیشیده شود و مادران و بارداران از دانش ایشان در جایگاه درست استفاده کنند و با ماماها مشاوره بارداری با ماما  داشته باشند.
شما هم به عنوان یک ماما دیگر باید به علم و تواناییهای خود تکیه کنید و شروع به ارائه خدمات کنید، زمان شما به درس خواندن و کسب دانش سپری شده نشان دهید که آماده کارهستید و اینجا پس از مطالعه صفحه ماما هستم ثبت نام کنید استخدام ماما در یک مرکز بزرگ لزوما راه چاره نیست با کسب و کار مستقل حتی می توانید کسب درآمد بیشتر کنید و زمان آزاد بیشتری را هم برای مطالعه و پیشبرد دانش خود به عنوان ماما داشته باشید.

حالا برای استخدام ماما باید چه اندیشه هایی را پیش برد

خیلی از دانشجویان به امید نیازهای کشور به استخدام ماما به رشته  مامایی روی می آورند ولی علی رغم فارغ التحصیلان زیاد این رشته تعداد کمی استخدام ماما در مراکز دولتی صورت گرفته و تعداد کمی از ماماها هم در مراکز خصوصی و یا مشاغل غیرمرتبط استخدام شده اند. در صورتیکه در کشورهای دیگر از جمله استرالیا در 5 سال گذشته استخدام ماماها 3/3 درصد رشد داشته است و به طور کلی آینده استخدام ماماها روشن پیش بینی می شود.

از طرفی براساس آمار سازمان ثبت احوال تا کنون ولادتهای ثبت شده در سال 97 ، 1352380ولادت و  به‌ طور متوسط روزی ۴ هزار و  220 نفر در ایران متولد می‌شوند. در بسیاری از مناطق کشور دسترسی به خدمات مامایی راحت نیست و ما در مناطق دورافتاده ماما نداریم . .در مطالعه نتایج یک پژوهش نشان میدهد که نابرابری زیادی در توزیع امکانات نظام سلامت در استانهای محروم مثل ایلام، لرستان، کردستان وکرمانشاه  وجود دارد  و بسیاری از ماماها به دنبال شغل و منبع درآمد هستند . .پس باید چا ره ای اندیشید .

راه چاره در دست خود ماماهاست . ماماها نباید منتظر استخدام دولت باشند و خدمات خود را به مددجویان ارائه کنند حتی شده خدمات از راه دور و آنلاین . خانمی در یک روستا به جای مراجعه حضوری می تواند با گوشی همراه خود و از طریق اینترنت مشاوره آنلاین مامایی دریافت کند و برای کوچکترین سوالات زنان و مامایی خود به صورت حضوری به ماما یا پزشک مراجعه نکند. 

یک ماما می تواند:

*مامای همراه

*مامای خصوصی

*مشاوره بارداری با ماما

*برگزاری دوره های متعدد آموزشی و ورزشی دوران بارداری

و بسیاری از خدمات دیگر را ارائه نماید .از این رو سایت یک ماما برآن شده است تا زمینه آشنایی بیش از پیش خدمات رشته مامایی را فراهم آورده و یک بستر برای استخدام ماما و کاریابی ماماها فراهم بیاورد. همچنین به مادران در اقصی نقاط کشور این خدمات را ارائه و پل ارتباطی بین ماما و زنان مددجو باشد.

اگر یک ماما هستید به قسمت ماما هستم در منوی اصلی مراجعه کنید و برای ارائه خدمات خود ثبت نام کنید.

امتیاز شما به این مطلب

امتیاز 3.67 از 3 رای

اخبار مرتبط


درباره نویسنده


مریم کلانتری

پشتیبانی سایت یک ماما و کمک به خانمها به من انرژی خوبی میده

نظر کاربرها

دوره ها و کلاس های آموزشی مشاهده همه

x