خبر شماره: 543 | تاریخ انتشار: شنبه 1398/3/11 - ۱۳:۵۶ | بازدید 260 | نویسنده : مریم کلانتری

تعیین زمان تخمک گذاری

تعیین زمان تخمک گذاری
آیا در حال برنامه‌ریزی برای بچه دار شدن هستید؟ در مرحله اقدام به بارداری هستید اما هنوز موفق نشده اید؟ تعیین زمان تخمک گذاری شما قطعا به شانس شما برای حامله شدن کمک خواهد کرد.  امروزه تغییر در شیوه زندگی زوجین وجود استرس بالا در بدن، ازدواج در سنین بالا و استفاده از رژیم غذایی نامتناسب باعث شده است تا بسیاری از زوج ها تجربه بدی از باردار

یک دگرگونی فیزیولوژیکی است که در زنان بارور جهت تولیدمثل جنسی رخ می‌دهد. هر ماه یک تخمک بالغ شده و آماده تشکیل جنین می‌گردد. کم کم بافت رحم نیز آماده نگهداری جنین می‌شود. اگر لقاح انجام نشود، تخمک دفع شده و بافت پوششی رحم ریزش می‌کند و قاعدگی رخ می دهد. مدت خون‌ریزی قاعدگی بین ۲ تا ۸ روز متغیر است.

تعریف سیکل:

به چرخه قاعدگی سیکل گفته می شود ( فاصله میان اولین روز قاعدگی تا اولین روز قاعدگی بعدی ) .هر سیکل به‌طور میانگین ۲۸ روز درازا دارد، ولی ممکن است بین ۲۱ تا ۳۵ روز متغیر باشد.

تخمک گذاری چیست؟
زمان تخمک گذاری یکی از روزهای سیکل ماهانه است که یک چارچوب زمانی کوچک معمولا برای حدود 12 تا 24 ساعت برای هرسیکل ماهانه است. در طول این مدت، بدن زن اکثرا یک تخمک را از تخمدان خود رها می‌کند، که بهترین شانس برای بارور شدن است و تخمک بارور شده می تواند خود را در دیواره رحم جایگزین کرده و زندگی جدیدی آغاز شود.  
زمانی که تخمدان تخمک را آزاد می‌کند، از لوله رحمی عبور می‌کند و آماده بارور شدن و لقاح با اسپرم است. اگر اسپرمی وجود نداشته باشد که با تخمک لقاح پیدا کند تخمک به سمت رحم میرود و دفع می‌شود. حال چه طور تعیی؟ 
در اینجا به چند روش اشاره می‌کنیم که تعیین زمان تخمک گذاری را انجام دهیم و  با استفاده از آن ها میتوان زمان تخمک گذاری را تخمین بزنید .تعیین زمان تخمک گذاری به شما کمک می‌کند که بارداری خود را بهتر برنامه‌ریزی کنید و یا به جلوگیری از باردار شدن شما کمک می کند. راه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا محدوده تخمک گذاری خود را تخمین بزنید .

تعیین زمان تخمک گذاری

۱. دمای پایه ی بدن خود را محاسبه کنید؟
از آن جایی که در یک دوره قاعدگی درجه حرارت بدن زنان از کمترین مقدار آغاز شده و بعد از پایان یافتن آن به حداکثر خود خواهد رسید، با در نظر گرفتن تغییر دمای بدن می توان زمان تخمک گذاری را تخمین زد. قبل از تخمک‌گذاری، bbt ) دمای بدن ) شما به  36.2 درجه سانتی گراد تا 36.5 درجه سانتی گراد افزایش خواهد یافت .
افزایش در bbt نشانه خوبی برای تخمک گذاریست به راحتی می‌توانید یک دماسنج bbt را از داروخانه تهیه کنید. طبق آخرین نتایج به دست آمده از تحقیقات دانشمندان علوم باروری، موثرترین روش برای این کار استفاده از درجه حرارت مقعد و یا واژن زنان است .برای اندازه گیری دمای پایه بدن (bbt)از یک نمودار از دمای بدن خود که هرروز صبح اندازه گرفته اید استفاده کنید . برای نتیجه گیری بهتر دمای بدن خود را هر روز راس ساعت خاصی و با روش اندازه گیری همیشگی اندازه گیری و ثبت کنید. افزایش دما طی چند روز میتواند نشاندهده ی محدوده تخمک گذاری باشد تغییر دما تا زمانیکه چرخه قاعدگی بعدی شما شروع می شود، ادامه خواهد داشت.
۲. حواستان به تغییرات ترشحات واژن باشد 
شما میتوانید با پاک کردن ترشحات واژینال با استفاده از دستمال بهداشتی آن را بررسی کنید اکثرا سه روز بعد از اتمام قاعدگی خشکی نسبی واژن را تجربه میکنید پس از این، می‌توانید چسبناک شدن ترشحات را تجربه کنید .
در محدوده تخمک گذاری ترشحات واژن افزایش پیدا کرده و غلیظ شده و حالت سفیده تخم مرغ پیدا میکند هر روز صبح که دمای خود را می‌گیرید، مخاط را بررسی کنید.
۳. استفاده از کیت تخمک گذاری :
شما می‌توانید از یک کیت تخمک‌گذاری خانگی استفاده کنید که به راحتی می‌تواند از داروخانه خریداری کنید .این کیت ها با اندازه گیری سطح  LHشما   (luteinizing Hormone)که در ادرار است زمان تخمک گذاری را مشخص می کنند . کیت را دو روز قبل از زمانی که روز تخمک گذاری را تخمین زده اید شروع به استفاده کنید. بهتر است در صبح یا اوایل بعد از ظهر، برای LH کیت را استفاده کنید .نتیجه مثبت زمانی است که خط نتیجه تیره‌تر از خط کنترل است. این وضعیت نشاندهنده قریب الوقوع بودن تخمک گذاریست . می توانید همزمان با استفاده از کیت تخمک گذاری از دیگر روش های نام برده را نیز استفاده کنید .
نکته:استفاده از این روش مشروط بر منظم بودن سیکل های قاعدگیست.
۴. تقویم قاعدگی
سیکل قاعدگی خود را محاسبه کنید 
تعریف سیکل: تعداد روزها از شروع قاعدگی (روز اول قاعدگی) تا روز اول قاعدگی بعدیست. محدوده تخمک گذاری حدودا دو روز قبل و بعد از روز میانی سیکل شماست . مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ یک از این روش‌ها صد در صد دقیق نیستند . اما روش های قابل قبولی برای تعیین زمان تخمک گذاری است شما باید سعی کنید ترکیبی از تکنیک‌های ذکر شده بالا را امتحان کنید تا بیشترین شانس را برای بارداری داشته باشید  تنها راه مطمئن برای تعیین زمان تخمک گذاری، امتحان نمودن روش های مختلف است. همچنین، این نکته مهم را هم به خاطر بسپارید که هیچ کدام از روش های تعیین زمان تخمک گذاری در زنان بدون خطا نخواهد بود. از آن جایی که هر تخمک و اسپرمی در بدن افراد مختلف دارای ویژگی های متفاوتی هستند، بنابراین تحت هیچ شرایطی نمی توان بدون امتحان کردن روش های مختلف، زمان دقیق بارداری را در افراد متفاوت تعیین کرد.
5- مشاوره با ماما
به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به یاد داشته باشید که با عجله به داروخانه رفتن و خریدن وسایل تشخیص زمان دقیق تخمک گذاری در بدنتان، همیشه هم کار درستی نیست! چون ممکن است شما دوره قاعدگی منظمی نداشته باشید .استرس را از خود دور کنید و با مامای خود در این زمینه مشورت کنید . او با توجه به شرایط شما و سیکل قاعدگی برای تعیین زمان تخمک گذاری به شما کمک میکند.

امتیاز شما به این مطلب

هنوز امتیازی ثبت نشده است.

درباره نویسنده


مریم کلانتری

پشتیبانی سایت یک ماما و کمک به خانمها به من انرژی خوبی میده

نظر کاربرها

دوره ها و کلاس های آموزشی مشاهده همه

x