خبر شماره: 553 | تاریخ انتشار: سه شنبه 1398/6/5 - ۱۸:۳۴ | بازدید 3580 | نویسنده : خانم بهرامی

همه چیز درباره ی مامای خصوصی

مامای همراه
ماما همراه
ضرورت استفاده از مامای خصوصی

یکی از دوستان زمان تحصیلم یک هفته پیش حس زیبای مادر شدن را به صورت زایمان طبیعی تجربه کرد. یه چیزی که شاید باورتون نشه اینه که فریناز به خاطر ترس از سختی های قبل و حین زایمان 7 سال بود که خودش رو از مادر بودن بازداشته بود.

این مسئله، روابط زناشوییشو حتی به مشکل رسانده بود و داشت از همسرش جدا می شد. تااینکه راضی شد با سزارین و بیهوشی کامل حین زایمان، بارداری رو تجربه کنه. خلاصه کلی دکتر عوض کرد و با وسواس زیاد مراقبت های بارداریشو گذروند.

بالاخره متوجه شدم خداروشکر زایمان کرده و الان یک مادر شده، تازه به صورت طبیعی! باهاش که صحبت کردم پرسیدم واقعا طبیعی زایمان کردی؟؟؟؟؟ شروع کرد به صحبت کردن از ماما و اینکه چه جوری توی 2 ماه تونسته نگاهش رو درباره زایمان طبیعی تغییر داده.

با خودم گفتم شاید مورد خوبی برای خواننده های یک ماما باشه. چون طبق آمارها، بااینکه دولت خیلی سعی کرده تا زایمان طبیعی روترویج بده باز هم این ترس وجود داره و باعث میشه مامان ها بخوان سزارین کنن و کل بارداری رو با استرس و ترس از زایمان طبیعی بگذرونن و باعث بشه شیرینیهای این دوران رو تجربه نکنن.اجرا شدن طرح مامای خصوصی که قسمتی از خدمات رایگان در حوزه بارداری توی کشورهای پیشرفته است در ایران خیلی نوپاس.

بنابراین طبیعیه که با رسیدن به حالت ایده ال خودش راه زیادی داشته باشه. حالا سعی میکنم در کنار معرفی این موضوع به قسمت های مهمش هم اشاره ای کنم.

مامای خصوصی؛ یک پکیج حمایتی بی نقص

ماما خصوصی

برای دانستن مفهوم مامای خصوصی و اینکه قراره دقیقا چه کار کنه که با ماماهایی که میشناختیم متفاوتش کنه، باید نگاهی به قدیم بندازیم ، وقتی که مردم به شکل فامیلی زندگی می کردند و جایی با عنوان زایشگاه نبود. قابله در هفته چند مرتبه وضعیت مادر باردار را چک می کرد و بهش می گفت که باید چه کارهایی را انجام دهد.

هنگام زایمان هم به جز قابله بعضی از افراد نزدیک مادر هم حضور داشتند مثل مادر، خواهر و ...و از حیث حمایت عاطفی، مادر را همراهی می کردند. این پکیج همان برنامه ای است که قراره در شکل مامای خصوصی ببینیم.

طبق نظر یک کارشناس ارشد در حوزه ی مامایی برای تغییر مناسب در وضعیت بدنی مادر و داشتن زایمانی راحت، ماما باید تلاش کند تا اطمینان مادر باردار را برای اینکه همراهش باشد، بدست بیاورد.

مهم ترین دلیلی که مادران جوان از زایمان طبیعی دوری می کنند، نبود این اطمینان می باشد. بنابراین لازم هست که مامای خصوصی رابطه ی خودش را با مادر طی 24 ساعت قبل زایمان، حفظ کند. همچنین ماما، مادر را از طریق ماساژ، یوگا، یا حرکت های کششی ،رایحه درمانی،طب فشاری و ...برای زایمان طبیعی با درد کمتر آماده می کند

. همین که مادرها یک فرد قابل اعتماد را از قبل بارداری کنار خود داشته باشند می تواند این حس خوب را به آنها بدهد که میتوانند زایمان طبیعی راحتی تجربه کنند. و این همان چیزی است که افراد در حوزه سلامت نیز پیگیر آن هستند.

تفاوت مامای خصوصی و مامای همراه

مامای خصوصی میتواند زایمان را بگیرد و انجام دهد ولی مامای همراه فقط می تواند در اتاق زایمان همراه مادر باشد و اینکه در طول دوره ی بارداری از مادر حمایت عاطفی کند و در ورزش کردن و کاهش درد و تکنیک های تنفس و آرامش مادر بهش کمک کنه. البته یه نکته ای هم در نظر بگیرید که بعضی از شهر ها اجازه نمیدن یکی هم مامای همراه باشه و هم مامای خصوصی.

ماما خصوصی
ماما خصوصی
صفر تا صد انتخاب یک مامای خصوصی

ماما خصوصی

یکی از کارشناسان ارشد مامایی در یزد گفته: هم اکنون تعداد ی مراکز در زمینه ی مشاوره ی مامایی هست که تعدادش روبه افزایش است. در این مراکز به مادران مشاوره بارداری می دهند. در واقع قبل از تصمیم گیری برای بارداری هم می توانید به این مراکز بروید و طبق توصیه هایشان پیش بروید.

اگر هم می خواهید از خدمات مامای خصوصی حین زایمان استفاده کنید،از ابتدای بارداری مراجعه و در 20 هفته در کلاس هایی که در این باره برگزار می شود شرکت کنید. اینجا ترس شما از زایمان از بین می رود.

در انتهای دوره چندین ماما به مادرها معرفی می شود که می توانند یکی را انتخاب کنند. تا موقع زایمان ، به عنوانمامای خصوصی و مادر می توانند با هم ارتباط تلفنی یا حضوری داشته باشند. بعد مادر با این مرکز مشاوره و مامایی که انتخاب کرده قرارداد مالی می بندد و گرفتن یک کارت شناسایی این امکان وجود دارد که زمان زایمان مامای خصوصی مورد نظر را مطلع کنند.

ماما از زمان حضور مامان باردار در بیمارستان تا هنگام زایمان، در کنار او هست. و می تواند در پروسه زایمان نیز وارد شود، برخلاف مامای همراه. بیمارستان از روند کار ماما به مرکز مشاوره معرفی کننده گزارشی خواهد داد تا طبق آن هزینه ها حساب شود.

همچنین این مراکز طبق شرایط اقتصادی خانوارها در انتخاب بیمارستان و دکتر به شما کمک می دهند. و به شما می گویند که چه زمانی به زایشگاه بروید و اینکه چه روش های غیر دارویی برای زایمان بدون درد استفاده کنید. خلاصه از اول بارداری تا آخرشو می توانید از این مراکز بپرسید. زنان باید هم از نوزادی فرزندشان بدانند و هم از یائسگی خود.

سهم ماما از زایمان

سهم 4درصد زایمانها از مامای خصوصی

طبق نظر یکی از کارشناسان حوزه مامایی :

سال گذشته، برنامه ای برای اجرایی شدن طرح مامای خصوصی ایجاد شد و به تمام بیمارستان ها اعلام شد. بنابراین، همه ی آن ها باید ماما را بپذیرند. در صورتی که مجوز لازم از مرکز موردنظر را داشته باشند. جالبه که کم ترین شکایت از طرف مادرها در این طرح را داشته ایم.

با این حال اگر هرگونه تخلف پیش بیاد، قطعا بلافاصله پس از شکایت به آن رسیدگی خواهد شد. بهترین زمان درخواست ماما 3 ماه قبل از زایمان می باشد، اگر قبلاً بیمارستانی را انتخاب کرده اید، حتماً در خصوص پذیرش مامای همراه در آن بیمارستان تحقیق کنید. برخی بیمارستان ها از ورود مامای همراه به داخل اتاق زایمان جلوگیری میکنند.

وظایف مامای خصوصی

 • به صورت 24 ساعته پاسخگوی سوالات شما هستند، با تلفن و یا راههای دیگر ارتباطی
 • مادر را در روز زایمان همراهی می کنند
 • در زمینه ی شیردهی و موارد دیگر در روز زایمان به مادر کمک می دهند
 • به مادرهایی که می خواهند زایمان طبیعی داشته باند کمک می کنند با روش هایی مثل ماساژ، کاهش درد به صورت غیردارویی
 • تا 45 روز بعد زایمان به مادرها مشاوره های لازم را می دهند
 • آموزش برای دوران بارداری و بعد از زایمان می دهند
ماما خصوصی
ماما خصوصی

مادران عزیز، در صورت وجود مسائل زیر فورا به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید:

 • خون ریزی از واژینال
 • درد سینه
 • سردرد
 • آبریزش از واژن
 • کم شدن حرکت های جنین
 • ورم ماندگار دست و صورت
 • داشتن درد شدید در کمر ه صورت مداوم
 • درد مکرر در شکم
 • داشتن تهوع زیاد

سایت یک ماما یکی از بسترهای مناسب در این زمینه می باشد که در تمام مراحل بارداری به شما کمک می کند. با مراجعه به آدرس http://yekmama.irبهترین مامای خود را به کمک مشاورین این سایت پیدا کنید.

امتیاز شما به این مطلب

امتیاز 5 از 2 رای

اخبار مرتبط


درباره نویسنده

نظر کاربرها

دوره ها و کلاس های آموزشی مشاهده همه

x