خبر شماره: 560 | تاریخ انتشار: جمعه 1399/4/27 - ۱۲:۵۱ | بازدید 154 | نویسنده : خانم بهرامی

بارداری ناخواسته

بارداری ناخواسته

به گفته منابع معتبر, بسیاری از بارداری ها ناخواسته هستند که بسیار هم معمول است.اگر شما هم جزو این دسته هستید نگران نباشید در صورتی که میخواهید اطلاعات مناسبی کسب کنید در این مقاله همراه توصیه های یک ماما باشید.

بارداری ناخواسته
بارداری ناخواسته

ممکن است اولین راهی که به ذهن شما می آید سقط جنین باشد بدون آنکه در لحظه از عوارض ناشی از آن با خبر باشید. حتی اگر این امر قانونی هم بود برای گرفتن تصمیم به این مهمی عجله نکنید و اطلاعات بیشتری کسب کنید و با ماما خصوصی خود مشورت کنید.

بسیاری از مردم بر این باور هستند که بارداری ناخواسته وجود ندارد و فرد باردار با آگاهی به عملی که در حال روی دادن است نمی تواند منکر شود که ناخواسته بوده. اما به واقع این امر وجود دارد.

بارداری ناخواسته زمانی رخ می دهد که شما فرزندی نخواسته باشید و به اشتباه باردار شده باشید. درک درستی از زمان باردار شدن و داشتن هدف و برنامه برای بارداری در زوجین بسیار حائز اهمیت است که باید به آن ها آموزش داده شود.

به همین منظور کلینیک هایی جهت مشاوره بارداری و داشتن یک ماما همراه تعبیه شده اند تا شما بتوانید با داشتن یک ماما خصوصی قدم به قدم برای بارداری آماده شوید.

اما اگر اکنون باردار هستید برای اقدامات و مشاوره پیش از بارداری دیر شده و باید از ماما همراه خود بخواهید به شما مشاوره های لازم دوران بارداری را بدهد و در این مدت همراه شما باشد.

برای آن که تعداد بارداری های ناخواسته کم شود روش های مناسب و درست پیشگیری از بارداری آموزش داد می شود.مشاوره پیشگیری از بارداری یکی از روش های آگاه سازی جهت جلوگیری ازبارداری های ناخواسته است. هرچه درک و آگاهی افراد از این امر بیشتر شود امیدواریم در آینده ای نه چندان دور از تعداد بارداری های ناخواسته کم شود و به طبع عوارض حاصل از آن نیز کمتر دیده شود.

یکی از مسائلی که زنان در سنین باروری باید به آن توجه کنند تغذیه مناسب و سالم است تا در صورت باردار شدن ناخواسته در درجه اول سلامت خود و سلامت جنین را به همراه داشته باشد و از عوارض ناشی از بارداری ناخواسته شامل کمبود وزن نوزاد, تولد زودرس, مرگ و میر نوزادان و ... کاسته شود. زنان در سنین باروری می توانند در مورد سلامتی و مراقبت های بهداشتی خود تصمیم هایی بگیرند که به سالم ماندن خود کمک می کند و در صورت انتخاب باردار شدن ، یک نوزاد سالم داشته باشند. اتخاذ رفتارهای سالم اولین اقدامی است که زنان می توانند برای آمادگی برای سالم ترین بارداری ممکن انجام دهند.یکی از این رفتارهای سالم پذیرش است.

در صورت عدم پذیرش ممکن است رفتارهای نامناسبی داشته باشید که هم بر روی سلامت جنین و هم بر روی سلامت خود تاثیر منفی بگذارد.پس در صورتی که در سن باروری هستید رعایت نکات زیر می تواند تاثیر به سزایی در روند پذیرش شما داشته باشد:

  • مکمل اسیدفولیک را در برنامه غذایی خود داشته باشید
  • از یک رژیم درست و سالم غذایی پیروی کنید
  • از نظر جسمانی فعال باشید و از بی تحرکی بپرهیزید
  • از مصرف زیاد الکل بپرهیزید و اگر تصمیم به بارداری دارید مصرف الکل و دخانیات را کلا قطع کنید.
  • از مصرف دارو بدون تجویز پزشک بپرهیزید
  • پیش از بارداری زیر نظر ماما خصوصی بررسی های لازم شامل آزمایشات, سونوگرافی ها و ... را انجام دهید.
  • برای دریافت مراقبتهای بهداشتی توصیه شده برای سن خود ، به یک ماما مراجعه کنید ، در مورد خطرات احتمالی سلامتی مطلع شوید ، و در مورد باردار شدن و اثرات آن بر روی بدن با ماما خصوصی خود گفتگو کنید.
بارداری ناخواسته
بارداری ناخواسته

اثرات بارداری ناخواسته برروی کودکان

ممکن است برای شما هم جالب باشد که تاثیر حالات و روحیات مادران بارداری که به ناخواسته باردار شده اند چنان تاثیری بر روی روند رشد جنین دارد که به مرور در زندگی فرد تاثیرات مخرب خود را نشان می دهد. در طی سال های زندگی فرد می تواند در پیشرفت تحصیلی, انتخاب شغل و انتخاب مسیر زندگی دچار مشکل شود. از نظر علمی نیز ثابت شده است که این کودکان ناخواسته بار روانی بسیاری را متحمل می شوند.

کم نیستند مادرانی که با بروز مشکل از سوی کودک خود جملاتی مانند :

- حق داشتم نمیخواستمت !!

- زندگی و جوونیم و به پات گذاشتم !!

- از اول هم نباید به دنیا می اومدی!!

و ... بر زبان می آورند و ناخودآگاه به فرزند خود این پیغام را می دهند که ناخواسته بودی... اما واقعیت این است. خواسته یا ناخواسته کودک بر خلاف میل خودش وارد این دنیا شده. شما در جایگاه مادر و حتی پدر مسئول فرزند خود هستید و نمی توانید به راحتی با گفتن این جملات او را بیازارید.

بدانید و درک کنید که این فرزند شماست و نباید او را نبینید و از زندگی خود حذف کنید تنها به این دلیل که شما او را نمی خواستید!!

چگونه با بارداری ناخواسته مواجه شویم؟؟

بارداری ناخواسته
بارداری ناخواسته

بسیاری از مادرانی که برای بارداری خود برنامه ریزی می کنند نیز صد در صد به هدف خود نمی رسند و در مقابل هستند مادرانی که ناخواسته باردار می شوند.در اینجا مراحل نحوه برخورد با بارداری ناخواسته از ابتدا تا انتها را برایتان شرح خواهیم داد. همراهمان باشید:

1. به احساسات خود اهمیت دهید

در ابتدا باید بپذیرید که یک بارداری ناخواسته ممکن است کمی شما را سردرگم و شوکه کند. پس احساسات خود را درک کنید و بگذارید احساسات شما خود را نشان دهند. سعی در نادیده گرفتن احساسات خود نداشته باشید.با خودتان صادق و روراست باشید. حتی می توانید احساسات خود را در جایی یادداشت کنید و پس از مدتی که آرام شدید به آن احساسات برگردید و ببینید واقعی بوده یا فقط اثر شوکه شدن شماست.

2. به احساس شریک زندگیتان احترام بگذارید

همان طور که شما شوکه شده اید باید بپذیرید که شریک زندگیتان نیز به همان اندازه شما سردرگم است. همه تقصیرها را بر گردن طرف مقبل نیندازید و با یک طرفه جلوه دادن قضیه سعی نکنید شرایط را به سود خود بچرخانید.

3. با زندگی خود رو راست باشید

ببینید کجای زندگی ایستاده اید و از زندگی خود چه می خواهید! تصمیمتان برای آینده چه بوده و اکنون با وجود این تغییر چقدر مانع ممکن است بر سر راهتان باشد. ( گاها دیده شده رسیدن به هدف با وجود فرزند حتی زودتر رخ داده, چرا که برای خوشبختی خود و فرزندتان و در واقع خانواده تان تلاش می کنید نه برای اهداف یک فرد)

4. با ترس هایتان روبرو شوید

سعی کنید ترس هایتان از بارداری را بشناسید. ترس مادر شدن, ترس مناسب نبودن به اندازه کافی, ترس نداشتن شرایط مالی مناسب و ....همیشه به یاد داشته باشید ما نمی توانیم همه جنبه های زندگی خود را کنترل کنیم و به بهترین نحوه ممکن با اتفاقات روبرو شویم.

5. رویا پردازی کنید

در شرایط مختلف خود را با حضور کودکتان تصور کنید. زمانی را که به خرید می روید, زمان هایی که در کافه یا رستوران هستید یا ساعت هایی را که در مهمانی ها و مراسم می گذرانید با حضور کودک خود در سنین مختلف تصور کنید.اگر بخواهیم با خودمان روراست باشیم نه تنها خیلی سخت و دشوار نیست بلکه راحت تر و شیرین تر از چیزی است که به آن فکر می کنید.

6. به کمک اطرافیان حرفه ای خود اعتماد کنید

مطمئن باشید که خانواده در این شرایط حساس شما را تنها نمی گذارند. تجربه مادر, خواهر, خاله و حتی یک دوست صمیمی می تواند در این راه کمک بزرگی برای شما باشد. در بعضی موارد دیده شده ماما همراه تا مدتها در کنار فرد باقی می ماند و همدلی و همراهی بسیاری در کنار مشاوره های پزشکی دارد.

7. با تردیدها و شک هایتان روبرو شوید

حتی بعد از هم این ها، شما هنوز هم ممکن است شک و تردیدهای ناخوشایند داشته باشید.به یاد داشته باشید که هیچ والدینی کامل نیست و چه برنامه ریزی و چه برنامه ریزی نشده ، بارداری یک تجربه شخصی است. اینکه دختر یکی از اقوام به دلیل بارداری ناخواسته زندگیش از هم پاشیده شد یا دختر محترم خانوم بخاطر بارداری ناخواسته افسردگی گرفت و هزاران دلیل بی اساس دیگر نباید سبب شود که شما خود را د رجایگاه آن ها قرار دهید.

سایت یک ماما جهت مشاوره فردی و یا گروهی در کنار شماست با برگزاری کلاس های آنلاین سعی کردیم قدم های مثبتی در این مسیر داشته باشیم. تلاش کرده ایم تا برای رفاه حال شما مادران باردار عزیز در این شرایط سخت قرنطینه نیز در کلاس آنلاین بارداری در کنارتان باشیم.

راه های ارتباطی با سایت یک ماما

تلفن تماس :09135388214

پست الکترونیک: yekmamaa@gmail.com

منتظرتون هستیم.

امتیاز شما به این مطلب

امتیاز 5 از 2 رای

درباره نویسنده

نظر کاربرها

دوره ها و کلاس های آموزشی مشاهده همه

x