خبر شماره: 563 | تاریخ انتشار: پنج شنبه 1399/6/20 - ۲:۲۲ | بازدید 210 | نویسنده : خانم بهرامی

کرونا در دوران بارداری

6 ماه پیش را به خاطر بیاورید که در بعضی محافل صحبت از ویروسی ناشناخته بود که در کشور چین شیوع پیدا کرده بود و اطلاعات ما تنها نامی از این ویروس بود.ویدئوهایی از شرایط سخت بیماران و فوت های ناگهانی ناشی از این ویروس در شبکه های مجازی پخش شده بود و تنها بخش کوچکی از ذهن ما را به خود اختصاص داده بود. اگر آن زمان به ما می گفتند که تا کمتر از چند ماه دیگر همه ذهن ما درگیر خواهد شد و نگران عزیزانمان می شویم برایمان کمی غیر باور بود.

اما اتفاق افتاد و ویروس کرونا در چشم برهم زدنی وارد خانه هایمان شد.و بیشترین نگرانی را افراد سالمند و کودکان داشتند. افرادی که به گفته پزشکان و متخصصان سیستم ایمنی پایین تری به نسبت باقی افراد جامعه خواهند داشت.

یک بخش نگرانی ها مختص خانوم های باردار شد. کسانی که در این ایام خواسته یا ناخواسته باردار شدند و حتی کسانی که در ماه های اولیه بارداری بودند که متوجه حضور ویروس در جامعه شدند و به شدت به رعایت پروتکل های بهداشتی توصیه شدند.

حالا دیگر با گذشت 6 ماه از حضور رسمی کرونا در جامعه زندگی کم کم دارد به حالت قبل برمی گردد اما این بار در چهره هامان یک چیز به وضوح دیده می شود. ماسک هایی که دهان و بینی را می پوشانند و شیلدها که برای محافظت از چشم هاست. با این حال ترس و نگرانی را میتوان از زیر همین پوشش ها نیز به خوبی تشخیص داد.

در این مقاله می خواهیم از شرایط بارداری در دوران ویروس کرونا در جامعه برایتان بگوییم . پس با ما همراه باشید.

بارداری در شرایط کرونا

بارداری
بارداری

یک متخصص زنان و زایمان و یا یک ماما بیشترین افرادی هستند که نگرانی مادران باردار را می شنوند و پای صحبت هایشان می نشینند. سوالاتی از قبیل :

اگر من آلوده باشم ، آیا ویروس به کودک من آسیب می رساند؟

آیا COVID-19 به دلیل باردار شدن من بیشتر ضربه می زند؟

برای افزایش سیستم ایمنی بدن در دوران بارداری رعایت چه نکاتی لازم است؟

برای رفتن به آزمایشگاه ها و یا انجام سونوگرافی ها می توان به بهداشت محیط و آلوده نبودن محیط اطمینان داشت؟

لازم است بدانید نقاط مورد حمله ویروس ریه ها و سیستم قلب و عروق است که در دوران بارداری سلامت آن ها به شدت توصیه می شود.

به عقیده یک متخصص بیماری های عفونی اولین کسانی که به ماسک نیاز دارند زنان باردار هستند. اولین کسانی که باید از اجتماعات دوری کنند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند زنان باردار هستند

همین طور که می بینیم رعایت پروتکل های بهداشتی در دوران بارداری بسیار توصیه شده و استفاده از ماسک را باید جدی گرفت.

تحقیقات نشان داده است بارداری خطر ابتلا به بیماری جدی ناشی از عفونت های ویروسی تنفسی را افزایش می دهد.عفونت های ویروسی می تواند در زنان باردار تا حدی شدید تر باشد زیرا کل سیستم ایمنی بدن به دنبال اطمینان از عدم ایجاد پاسخ ایمنی ضد جنین است. مادر برای حفظ سلامتی کودک مجبور است دفاع ایمنی خود را به خطر بیندازد.با این حال به دلیل جدید بودن و ناشناخته بودن این بیماری بسیاری از داده ها بر اساس تحقیقات میدانی و محدود صورت گرفته است. در عین حال ، سیستم ایمنی بدن در دوران بارداری بسیار غیرفعال است و پاسخ ایمنی واقعاً قابل توجه به عفونت مطمئناً می تواند عوارضی ایجاد کند

بارداری
بارداری

خوب است بدانید لخته شدن خون در زنان باردار به مراتب بیشتر است. آن هم به دلیل خونریزی پس از زایمان طبیعی است. اما تاثیری که ویروس کرونا نیز در بدن می گذارد مشابه این مورد است و باعث لخته شدن بیشتر خون می شود که می تواند بسیار خطرناک تر از حالت عادی باشد. لخته شدن خون می تواند اکسیژن و مواد مغذی منتقل شده به جنین را محدود کند.

مشاور مامائی شما همان ماما خصوصی شما در این شرایط بیشترین استرس دارد. چرا که او نیز به یافته های خود ناشی از تحقیقات این ویروس نمی تواند تکیه کند و به شما آمار صد در صدی بدهد. بعلاوه ، ممکن است در افراد باردار مبتلا به COVID-19 خطر عواقب نامطلوب حاملگی مانند تولد زودرس وجود داشته باشد. بنابراین ، اگر باردار هستید ، مراقب کاهش خطر بیماری باشید. اگر از کودکان مراقبت می کنید ، می توانید مراحل روزمره (مانند شستشوی مناسب دست) را به آنها بیاموزید تا به آنها کمک کند تا سالم بمانند و به نوبه خود ، از خود و خانواده محافظت کنید.

بتازگی ثابت شده است که جنین در اواخر دوره بارداری می تواند به ویروس آلوده شود که این نشان دهنده این امر است که این ویروس با کسی شوخی ندارد و سن و سال نمی شناسد.تنها عاملی که سبب می شود به طور خوش بینانه به قضیه نگاه کنیم این است که تا کنون ثبتی از بروز ناهنجاری مادرزادی در نوزادان مبتلا و مادران باردار مبتلا ثبت نشده است.

بسیاری از ویروس ها و میکروب ها مانند سرخچه که از طریق خون منتقل می شوند در سه ماهه اول بسیار خطرناک تر هستند و در این مورد می توان به کرونا امیدوارتر بود.

به هر حال نمی توان با تکیه بر آمار و ارقام تفسیر درستی ارائه داد و یا نتیجه گیری کرد. هیچ راهی برای اطمینان از خطر صفر بودن عفونت وجود ندارد ، بنابراین مهم است که خطرات را بشناسید و بدانید که چگونه می توانید تا آنجا که ممکن است ایمن باشید.

اجتناب از فعالیتهایی که انجام اقدامات محافظتی ممکن است دشوار باشد ، مانند فعالیتهایی که نمی توان فاصله اجتماعی را حفظ کرد. همه باید برای جلوگیری از ابتلا و انتشار COVID-19 اقدام کنند تا از خود ، جوامع خود و افرادی که در معرض خطر بیشتری از بیماری شدید هستند محافظت کند.

اگر تصمیم دارید به فعالیت های عمومی بپردازید ، با انجام اقدامات پیشگیرانه روزمره به محافظت از خود ادامه دهید.

این وسایل را در دست داشته و هنگام بیرون آمدن از آنها استفاده کنید: در صورت امکان ماسک ، دستمال کاغذی و ضد عفونی کننده دست با حداقل 60٪ الکل.

اگر اطرافتان افرادی هستند که ماسک ندارند از آن ها بخواهید تا ماسک بزنند. در این شرایط بهتر است همه افراد در جامعه خود را ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی کنند تا هرچه زودتر جامعه از آلودگی پاک شود.

اقداماتی که در صورت بارداری توصیه می شود:

  • از قرارهای مراقبت های دوران بارداری خود صرف نظر کنید.
  • تعاملات خود را با افراد دیگر تا آنجا که ممکن است محدود کنید.
  • برای جلوگیری از ابتلا به COVID-19 در هنگام تعامل با دیگران ، اقدامات احتیاطی را انجام دهید.ماسک بزنید و همیشه پاک کننده ها با الکل 60 درصد همراه داشته باشید
  • اطمینان حاصل کنید که حداقل 30 روز از داروهای خود را تهیه کرده اید.تا برای تهیه دارو نیاز به بیرون رفتن مداوم نداشته باشید
  • با ماما همراه خود در مورد چگونگی سالم ماندن و مراقبت از خود در طی بیماری همه گیر COVID-19 صحبت کنید.
  • اگر هنوز ماما خصوصی ندارید ، با نزدیکترین نماد مرکز بهداشت خارجی یا بخش بهداشت خود تماس بگیرید.و اقدام به گرفتن ماما همراه کنید. در سایت یک ماما نیز می توانید درخواست خود را ثبت کنید.
  • اگر در مورد سلامتی خود سوالی دارید با ماما همراه خود تماس بگیرید.
  • درباره نحوه کاهش خطر ابتلا به COVID-19 بیشتر بیاموزید
  • ممکن است در طول این بیماری همه گیر احساس استرس کنید. ترس و اضطراب می تواند طاقت فرسا باشد و احساسات شدیدی ایجاد کند. درباره استرس و کنار آمدن بیشتر بدانید. به همین منظور با مشاوره بارداری در سایت یک ماما ارتباط برقرار کنید.

واکسن در دوران بارداری

اگرچه هیچ واکسنی برای محافظت در برابر ویروسی که باعث COVID-19 می شود در دسترس نیست ، اما واکسن های معمول بخشی مهم در محافظت از سلامتی شما هستند. دریافت برخی واکسن ها در دوران بارداری مانند واکسن آنفلوانزا (آنفلوانزا) و Tdap می تواند به محافظت از شما و کودک کمک کند. اگر باردار هستید ، باید همچنان واکسن های توصیه شده خود را دریافت کنید. در مورد واکسن در دوران بارداری با ماما خصوصی خود صحبت کنید.

به جهت کاهش استرس از ماما همراه خود بپرسید که چگونه قدم های خود را برای جداسازی بیماران سالم از بیمارها برمی دارند.

برخی از مامای خصوصی ممکن است برخی از ویزیت ها را لغو یا به تعویق بیندازند. برخی دیگر ممکن است قرارهای مشخصی را به ملاقات از راه دور پزشکی که قرار ملاقات تلفنی یا تصویری است ، تغییر دهند.این امر در کلاس آنلاین بارداری امکان پذیر است و شما می توانید در کلاس بارداری با ماما همراه خود حاضر شوید. این تصمیمات براساس شرایط موجود در جامعه و همچنین برنامه مراقبت فردی شما خواهد بود.

در صورت داشتن یک سوال فوری پزشکی با ماما خصوصی خود تماس بگیرید.

نوزادان تازه متولد شده پس از تماس نزدیک با فرد آلوده می توانند به ویروسی که باعث COVID-19 می شود آلوده شوند.

آزمایش برخی از نوزادان اندکی پس از تولد از نظر ویروس انجام شده است. مشخص نیست که این نوزادان قبل ، حین یا بعد از تولد به ویروس مبتلا شده اند.بنابراین پس از زایمان رعایت موارد بهداشتی همچنان تاکید می شود.

یک نکته مهم این است که شیر مادر از بسیاری از بیماری ها محافظت می کند و بهترین منبع تغذیه برای اکثر نوزادان است. نوزادان زیر 1 سال و آنهایی که دارای شرایط پزشکی زمینه ای هستند ممکن است در معرض خطر بیشتری از بیماری COVID-19 بیشتر از سایر کودکان باشند. کودکان مبتلا به COVID-19 به طور کلی علائم خفیف و مشابه سرماخوردگی مانند تب ، آبریزش بینی و سرفه دارند. استفراغ و اسهال نیز در برخی از کودکان گزارش شده است.

کودکانی که بیماری های زمینه ای خاصی دارند ، مانند بیماری مزمن ریه یا آسم متوسط ​​تا شدید ، بیماری های جدی قلبی یا سیستم ایمنی ضعیف ، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای بیماری شدید از COVID-19 باشند.

اگر COVID-19 دارید و به فرزند خود شیر مادر می دهید:

هنگام شیردهی ماسک بزنید و حداقل 20 ثانیه قبل از هر بار تغذیه ، دستان خود را با آب و صابون بشویید.

در صورت امکان ، شیر مادر (دوشیده شده ) باید توسط یک مراقب سالم که COVID-19 ندارد به کودک داده شود.

سر کودک خود را نپوشانید و اجازه ندهید کودک بیش از حد گرم شود. علائم احتمالی کودک شما در صورت تعریق یا سینه احساس گرما می کند.

سیگار نکشید و اجازه ندهید در اطراف کودک شما سیگار بکشد.

به هیچ عنوان برای نوزادی که از خود اختیاری ندارد ماسک استفاده نکنید چرا که با تکان دادن سر ممکن است موجبات خفه گی نوزاد رقم بخورد . CDC توصیه می کند هر فرد 2 سال به بالا هنگام حضور در جامعه از ماسکی استفاده کند که بینی و دهان آنها را بپوشاند. به دلیل خطر خفگی ، از ماسک زدن به نوزادان یا کودکان زیر 2 سال استفاده نکنید. همچنین ماسکها نباید توسط کسی که مشکلی در تنفس دارد ، بیهوش است ، قادر به حرکت نیست و یا در غیر این صورت قادر به برداشتن ماسک بدون کمک نیست ، از آن استفاده شود.بخاطر داشته باشید استفاده از ماسک جایگزینی برای فاصله اجتماعی ، شستن مکرر دست یا سایر اقدامات پیشگیرانه روزمره نیست

بارداری
ّبارداری

و کلام پایانی

مقابله با استرس

بیماری های همه گیر می توانند برای همه استرس آور باشند. ترس و اضطراب از یک بیماری می تواند طاقت فرسا باشد و احساسات شدیدی را در بزرگسالان و کودکان ایجاد کند. کنار آمدن موفقیت آمیز با استرس ، شما ، افرادی که به آنها اهمیت می دهید و جامعه خود را قوی تر می کند.

با کودکان خود در مورد بیماری همه گیر صحبت کنید. مهم است که سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید و به کودکان اطلاعاتی درست و مناسب با سن و سطح رشد آنها بدهید. واکنش کودکان نسبت به بزرگسالان متفاوت به موقعیت های استرس زا است. افسردگی در دوران بارداری و پس از آن شایع است و قابل درمان است.در دوران بیماری همه گیری کرونا این اثرات بیشتر شده. افسردگی پس از زایمان افسردگی است که می تواند پس از بچه دار شدن اتفاق بیفتد. اگر فکر می کنید ممکن است دچار افسردگی شده باشید ، در اسرع وقت از ماما خصوصی خود راهنمایی بگیرید تا درباره افسردگی در دوران بارداری و بعد از آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

امتیاز شما به این مطلب

امتیاز 5 از 4 رای

درباره نویسنده

نظر کاربرها

دوره ها و کلاس های آموزشی مشاهده همه

x