تاریخ انتشار:1398/03/18 18:03 تعداد بازدید:134

نشانه های اولیه بارداری ( علائم بارداری )

اولین علائم بارداری را بشناسیم

علائم بارداری

همه زنان در ابتدای بارداری علایم بارداری مشابهی ندارند. بارداری با تغییرات هورمونی و فیزیکی زیادی همراه است . در اینجا ما نشانه های زودهنگام بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم. ​اما باید بدانید که این علائم ممکن است به خاطر عواملی غیر از حاملگی اتفاق بیفتد. بنابراین این واقعیت که شما بعضی از این علائم را متوجه می شوید، لزوما به این معنی نیست که شما باردار هستید. تنها راه اطمینان از حاملگی دادن آزمایش است.

بارداری
بارداری

نشانه های اولیه بارداری و تاخیر در عادت ماهیانه

تاخیر در عادت ماهیانه مهم ترین علایم بارداری است.اما بدن حتی قبل از تاریخ عادت ماهیانه شروع به نشان دادن علائم بارداری میکند.

خونریزی و درد شکم

شما یک هفته یا دو هفته قبل از تاریخ مورد انتظار عادت ماهیانه، گرفتگی و خونریزی قاعدگی را تجربه خواهید کرد.هر کسی علایم مشابهی را تجربه نمیکند، اما اگر این علامت رادارید میتواند نشانه های بسیار زودرس بارداری باشد لانه گزینی زمانی رخ میدهد که تخم بارور شده به آستر رحم متصل شود.این اتفاق حدود ۶ تا ۱۰ روز بعد از تخمک گذاری رخ میدهد.اگر دوره شما منظم است (چرخه ۲۸ روزه)، شما در هفته سوم (حدود روز ۲۰ تا ۲۴)، یک هفته یا بیشتر قبل از دوره تاخیر در عادت ماهیانه ، خونریزی و درد شکم را تجربه خواهید کرد.

خونریزی لانه گزینی ناچیز است و ممکن است چند قطره خون در لباس زیر و یا در هنگام دوش واژینال ،باشد. این خونریزی ممکن است چند ساعت یا چند روز طول بکشد اماخونریزی شدید ممکن است نشانه ای از سقطجنین یا یک دوره ماهیانه باشد

افزایش دمای پایه بدن

یکی از اولین نشانه های حاملگی، دمای پایه بدن(bbt است. تخمک گذاری معمولا با افزایش ۰.۵ تا ۱ درجه فارنهایت افزایش می یابد و بعد از اتمام دوره شما کاهش می یابد.اما در دوران بارداری، bbt همچنان بالا است.تغییرات در دمای بدن بسیار ظریف هستند و شما تنها در صورتی متوجه آن خواهید شد که هر روز برای چند ماه دما را ردیابی میکنید

سینه هادر بارداری

سینه های لطیف و سنگین

تغییرات سینه نیز نشانه های اولیه حاملگی هستندو نشانه این است که سینه ها برای خروج شیر آماده میشنوند. در ابتدا رگ های خونی موجود در پستان گشاد میشوند و شروع به رشد میکنن.بنابراین پستان بزرگتر و حلقه تیره رنگ نوک پستان نیز بزرگتر و تیره تر میشود.شما میتوانید تغییرات پستان را در عرض یک یا دو هفته بعد از بارداری متوجه شوید.

تورم و احساس ناراحتی میکنید.این علام ممکن است شبیه PMS)سندروم علایم پیش از قاعدگی (باشد اما در دوران بارداری شدید می شود.اگر تاخیر در قاعدگی دارید و متوجه تغییرات پستان به همراه علایم دیگر میشوید، یک تست حاملگی انجام دهید.

خستگی در بارداری

خستگی بدون دلیل ممکن است نشانه اولیه حاملگی باشد.افزایش سطح هورمون پروژسترون می تواند شما را خسته و خواب آلود کند.علاوه بر این، وقتی بدن شروع به تولید خون بیشتری برای حمایت از رشد جنین میکند، شما احساس خستگی خواهید کرد، به خصوص اگر مواد معدنی، ویتامین ها، آهن و مایعات در رژیم غذایی را دریافت نکنید.

اگر باردار هستید، باید روزانه ویتامین های این دوران را مصرف کنید.کافئین و محصولات مرتبط را مصرف نکنیدو استراحت کافی داشته باشید. از آنجا که خستگی نیز میتواند به دلیل دیگر مشکلات سلامتی مانند کم خونی، کم کاری تیرویید و غیره باشد، پس خستگی به تنهایی نمی تواند علائم بارداری شما باشد.

بارداری
بارداری

تهوع صبحگاهی در بارداری

تهوع صبحگاهی یک نشانه کلاسیک از حاملگی است که شما میتوانید در مراحل اولیه متوجه آن شوید.این بیماری شما را در هفته های ابتدایی بارداری ناراحت میکند، حتی قبل از این که حاملگی شما تایید شود.احساس سرگیجه و ضعف میکنید و ممکن است در هر زمان از روز حالت اتفاق بیفتد .حدود ۷۵ درصد از زنان به تهوع صبحگاهی دچار می شوند ، اما شدت آن از یک مادر به مادر دیگر و با هر بارداری متفاوت است.این وضعیت ممکن است در اولین بارداری بدتر باشد و با بارداری های بعدی فروکش کند.هورمون در مراحل اولیه باعث افزایش حالت تهوع میشود.

تهوع صبحگاهی معمولا بعد از سه ماهه اول بارداری فروکش میکند، اما گاهی اوقات ممکن است تا نه ماه طول بکشد

احساس نفخ در بارداری

نفخ معده یکی از شایع ترین علائم بارداری قبل از تاخیر در قاعدگی است.شما ممکن است حتی اگر جنین کوچک باشد ( در حد سلول هلی جنین احساس حجیم شدن معده را داشته باشید .

برای تسکین دادن نفخ و برای هضم راحت، به جای وعده های بزرگتر غذایی وعده های بیشتر با حجم غذای کمتر را مصرف کنید و از غذاهای سرخ شده و چرب اجتناب کنید و غذاهای سالم را انتخاب کنید.

تکرر ادرار در بارداری

تکرر ادرار یکی از علایم بارداری است که ممکن است ، تجربه کنید.میل به ادرار کردن ممکن است در طول شب بیشتر باشد.این به خاطر تولید بیش از حد خون به خاطر تغییرات هورمونی است که بعد از لقاح رخ میدهد کلیه ها برای پاک کردن خون بیشتر کار می کنند و مثانه را پر می کنند و باعث تکرر ادرار می شود.

ویار بارداری

شما ممکن است از غذاهایی که زمانی دوست داشتید متنفر شوید ، به طوری که بو و مزه آنها شما را عصبی کند حدود ۸۵ درصد از زنان باردار در سه ماهه اول بارداری ترش کردن مواد غذایی را تجربه میکنند.بیشتر آنها اشتهای عادی یا قبلی خود را در سه ماهه دوم یا سوم خود به دست می آورند، اما برای برخی، ممکن است در کل دوران بارداری تداوم داشته باشد

سطوح بالای پروژسترون ممکن است به خاطر بوی غذا باعث ویار به غذا شود، اگرچه هیچ مدرک محکمی برای برای اثبات این نظریه وجود ندارد.

ضعف و سرگیجه در بارداری

سرگیجه نیزمی تواند از نشانه های اولیه حاملگی میباشند که ناشی از فشار خون پایین است. در طول سه ماهه اول رگ های خونی گشاد شده و فشار خون را کاهش میدهد. فشار خون در طول سه ماهه دوم به حالت عادی برمی گردد. ​ سرگیجه بدون علائم دیگر طبیعی است، اما اگر با خونریزی واژینال و درد شکم همراه باشد، میتواند نشانه حاملگی خارج از رحم باشد که یک عارضه جدی است.​

وضعیت روحی در بارداری

نوسانات روحی نیز ناشی از تغییرات هورمونی است.تغییرات در سطح هورمون، انتقال دهنده های عصبی مغز را تحت تاثیر قرار می دهد که باعث افزایش احساسات مثل گریستن وخشم ناگهانی می شود.سعی کنید استراحت کنید، و یا با همسر خود صحبت نمایید . شرکت در دوره های قبل از بارداری و مشاوره با ماما و در ارتباط بودن با مادران دیگر می تواند کمک به سزایی درآرامش روحی و در نتیجه جسمی شما داشته باشد.

یبوست در بارداری

تغییرات هورمونی، به ویژه سطوح بالای پروژسترون، میتواند بر سیستم گوارشی تاثیر بگذارد و حرکات روده را سخت تر کند . اگر به طور منظم احساس یبوست می کنید، از یک تست حاملگی استفاده کنید یبوست یکی از علائم بارداری است

سردردهای میگرنی در بارداری

سطح پایین قند خون باعث سردرد میشود چون سلول های مغز سعی میکنند با سطوح پایین تر قند خون کنار بیایند.اگر سردردهای مکرر داشته باشید، میتواند به این معنی باشد که هورمون های جنسی زنانه مانند استروژن و پروژسترون برای آماده کردن رحم برای جنین تلاش میکنند.

بارداری
بارداری

کمردرد در بارداری

کمردرد می تواند از نشانه های بارداری باشد چون لگن شما آماده میشود تا بتواند وزن کودک را تحمل کند.شما میتوانید با پزشک و یا مامای خود برای مشورت تا برخی از داروها برایتان تجویز شود، اما هرگز در دوران بارداری خود درمانی نکنید.همچنین وضعیت خوابیدن شما در شب مهم است.

مزه های عجیب و ترشح بزاق دهان در بارداری

این یک نشانه رایج نیست، اما برخی از زنان در دوران اولیه بارداریشان را تحت تاثیر قرار میدهد.ترشح بیش از حد بزاق هنگام بارداری بخصوص در افرادی که دچار حالت تهوع هستند امر نادری نیست و به این وضعیت از بارداری پتیالیسم( ptyalism) می گویند.

اگر چه علت واقعی ناشناخته است، متخصصین براین باورند که ممکن است به خاطر نوسان سطوح هورمونی باشد برخی از زنان ممکن است در طول بارداری از این امر رنج ببرند در حالی که برخی دیگر فقط در سه ماهه اول آن را تجربه می کنند.

عطش بیش از حد در بارداری

در مراحل اولیه بارداری، زنان اغلب به خاطر افزایش حجم خون، احساس تشنگی میکنند.بنابراین، باعث تکرر ادرار میشود که به نوبه خود باعث میشود دوباره احساس تشنگی کنید!

کم اشتهایی در بارداری

به خاطر تهوع و استفراغ، اشتها در پایین ترین حد خود قرار دارد.برای غذاهایی مثل خیار شور اشتهای زیادی خواهید داشت.با این حال، ممکن است اشتهای خود را از دست بدهید اما این احساس در مراحل بعدی حاملگی بهبود پیدا می کند

شما می توانید رایحه اسطوخودوس را استشمام کنید تا به جلوگیری از تهوع کمک کند.کاهش استرس نیز به میزان زیادی باعث بهبود اشتها میشود

تنگی نفس در بارداری

ممکن است در چند هفته اول بارداری دچار تنگی تنفس شوید چون بدن شما برای رشد جنین به اکسیژن و خون بیشتری نیاز دارد.در طول دوران بارداری، نوزاد رشد میکند و نیاز به اکسیژن و مواد غذایی افزایش می یابد.داشتن یک برنامه تمرینی و ورزشی سبک، نشستن در حالت مناسب، کشیدن نفس های عمیق آهسته، پوشیدن لباس های گشاد و ...، به تنظیم نفس شما کمک کند

توجه داشته باشید که این علایم ممکن است همیشه نشانه بارداری نباشد و تنها شاخص های یک حاملگی هستند. بارداری شما تنها زمانی تایید میشود که شما تاخیر در قاعدگی داشته باشید و کیت تست بارداری نتیجه مثبتی را نشان دهد. از آنجایی که برخی از نشانه های بارداری ممکن است به دلیل شرایط پزشکی دیگر نیز رخ دهد، بهتر است با یک پزشک یا ماما مشورت کنید

چه مدت میتوانید علائم بارداری را قبل از تاخیر در بارداری تجربه کنید؟

بروز علایم بارداری در زنان متفاوت است.برخی از زنان علائمی مثل تهوع، سفتی سینه، خستگی، خواب آلودگی و نفخ را بعد از یک هفته از بارداری و تا ۱۰ روز قبل از شروع دوره قاعدگی تجربه میکنند

علائمی مثل تکرر ادرار در زمانی رخ میدهد که قاعدگی در حال آغاز است.علائمی مثل ترشح واژینال و دمای بالای بدن از علائم دیرهنگام است و در نهایت ظاهر می شوند و تنها در معاینه دقیق تشخیص داده می شوند.

عوامل مهم تغییر در قاعدگی

قاعدگی و بارداری

تاخیر در قاعدگی ممکن است به دلایل بسیار دیگری غیر از بارداری به تاخیر بیافتد:

  • تغییرات هورمونی
  • افزایش وزن بیش از حد
  • اختلالات در اشتها = بی اشتهایی
  • استرس
  • سندروم تخمدان پلی کیستیک
  • تیروئید
  • قرص های ضدبارداری

تفاوت بین PMS (سندروم پیش از قاعدگی)و علائم بارداری چیست؟

تاثیرات PMS (سندروم پیش از قاعدگی)و علایم بارداری کاملا مشابه هستند و شما باید برای اطمینان از بارداری صبر کنید هر نشانه ای مرتبط با PMS مانند دمای بدن ، تیره شدن هاله پستان، تهوع، ویار غذایی بیشتر مشخص و با بارداری شدید میشود بنابراین، گرفتن تست حاملگی تنها راه تثبیت حاملگی می باشد.

آیا ممکن است حامله باشید و قاعده هم بشوید؟

نه، ممکن نیست . در مرحله ابتدایی حاملگی، اگرشما متوجه خونریزی و یا لکه بینی شوید که ممکن است چند ساعت تا چند روز طول بکشد و این زمانی رخ میدهد که تخمک های لقاح یافته در آستر رحمی جای می گیرند.گاهی خونریزی میتواند به خاطر عفونت، سقط، مشکلات جفتی و یا حاملگی خارج از رحم اتفاق بیفتد.

چه مدت باید صبر کنید تا یک تست مربوط به بارداری را امتحان کنید؟

شما باید منتظر یک تا دو هفته بعد از زمان تخمک گذاری باشید.اما زمان ایده آل یک هفته بعد از تاخیر در قاعدگی است

اگر شک دارید، بهترین راه برای تایید بارداری تجویز آزمایش خون توسط ماماست . می توانید از طریق سایت یک ماما با ماماهای شهر خود و خدماتشان آشنا شوید.

راه های ارتباطی با ما ایمیل ارتباطی: yekmamaa@gmail.com شماره تماس: 09135388214

Admin Admin

امتیاز شما به این مطلب
هنوز امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
یک ماما
Yek mama online mama